BUCATARIA-PARADIS
BINE ATI VENIT!

BUCATARIA-PARADIS

Bine ati venit/Welcome!

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareConectare

Distribuiți | 

Amandina Maria...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Administrator
administrator
administrator

feminin Numarul mesajelor : 120
Varsta : 35
warning :
0 / 1000 / 100

Data de inscriere : 21/01/2008

MesajSubiect: Amandina Maria...   Mier Apr 23, 2008 8:08 am

AMANDINA"MARIA"

Ce ne spune Maria Apascaritei despre reusite AMANDINE.SURSA: http://www.vulpeabucatar.com/forum/viewtopic.php?t=204

De mult tot vreau sa-mi fac timp sa postez aceasta prajitura gustoasa,aspectuoasa si nu prea greu de facut.E o reteta pe care am developat-o in decursul unui timp indelungat.Am inceput facind-o ca pe un piscot cu ccacao dar bine insiropat.

N-am fost multumita.Dupa aia am facut un piscot cu cacao si o portie de negresa amestecate compozitiile inainte de a le coace.A fost aproape de ceea ce ar trbui sa fie.dar reteta care vreau s-o prezint acum imi place foarte mult pt ca pot s-o insiropez atit cit vreau fara ca siropul sa curga din ea si fara ca blatul sa se sfarime,deci prajitura isi mentine frumos forma asa cum o sa vedeti in poza.Alt lucru pe care vreau sa-l specific in mod deosebit e siropul.E un sirop simplu nu prea dulce ,pt ca am preferat sa adaug zahar extra in blat.In experienta mea de 25 de ani pot sa va spun ca ouale si zaharul au cel mai important rol in compozitia unui tort.deci un blat cu zahar mai mult are o tinuta mai buna,dar pt nu vreau ca prajitura sa fie prea dulce,am luat din cantitatea de la sirop.Deasemenea,siropul l-am"parfumat"cu putin zahar ars.O prajitura are o aroma deosebita daca-i adaugi putina aroma de zahar ars.Deci ard 2 linguri bune de zahar pina face spuma si pun 4 cups(1 litru)apa.Acesta e doar aroma din care adaug la sirop,adaug in blat,adaug la glazura.Deci trcem la fapte.Avem nevoie de 1 pachet de praf de chocolate cake-devil's food(sorry,nici mie nu-mi place numele,dar are cea mai frumoasa culoare-le-am incercat pe toate)Fetele din Romania nu stiu daca au la dispozitie asa ceva.15 oua,2 cup(480 ml)din siropul acela de zahar ars,2 cup(480gr)zahar,2/3 cup ulei,2 cup fainadeci praful de chocolate cake cernut,ouale separate,albusurile batute cu zaharul.Iar vreau sa va dau un sfat-pt un piscot reusit nu bateti ouale pina sint foarte tare,e de ajuns soft peak, galbenusurile,siropul de zahar ars,uleiul si praful cernut,amestecate cu telul.iar faina cernuta peste ac compozitie dar amestecata odata cu albusurile .Aceasta compozitie o impart in 3 tavi de 18 inch/12 inchLe coc la foc moderat 325-350 F.le las la racit,si fac un sirop din 5 cups apa si 14 oz zahar, aroma de zahar ars,esenta de rom.Deci fiecare foaie o insiropez cu 2 cups de sirop,eu aici incerc cu degetul mare sa"fortez "siropul sa intre in prajituraApoi curat putin foaia de sfarmuri,pun prima crema(o cema de unt frecat spuma cu o budinca fiarta de vanilie)apoi pun al doilea blat il insiropez binesi intind a doua crema,o crema de cacao pe baza de unt-1/2 lb unt frecat spuma cu o compozitie din 3 oua batute pe aburi cu 5 linguri de zahar si 3 de cacao,lasate la racit si incorporate in unt.Nu stiu daca am fost destul de explicita cu cremele,pt ca nu am poza cu ele cind le-am preparat.Deci am doua creme pe baza de unt,fiecare din 1/2 lb de unt una alba cu budinca de vanilie si una de cacao ,Peste crema de cacao pun a treia foaie si o insiropez.Pun prajitura la frigider peste noapte sau pt cel putin 8 ore.Eu o impart in 5 sau 6 pe lungime.o tai si-i pun glazura pe care o fac in felul urmator:1 cup de sirop de zahar(din ala care l-am descris la inceput)si 2 cup de zahar le pun la fiert,le las putin la racorit si adaul 3 cups de semisweet chocolate chips.Le amestec bine si le torn peste fiecare bara de prajitura .

Publicat de Bucataria-Paradis la 09:10

Amandina Maria...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Maite Perroni
» Odihneste-te in pace, Ionela Stefan!
» Atelierul- Anei maria bires
» La multi ani copii (2)
» La multi ani mamici (4)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum