BUCATARIA-PARADIS
BINE ATI VENIT!

BUCATARIA-PARADIS

Bine ati venit/Welcome!

AcasaPortalGalerieCalendarFAQCautareInregistrareConectare
Distribuiti | 

Secrete culinare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Administrator
administrator
administrator

feminin Numarul mesajelor: 120
Varsta: 32
warning:
0 / 1000 / 100

Data de inscriere: 21/01/2008

MesajSubiect: Secrete culinare   Mier Apr 23, 2008 7:31 am

Secretele Bucatarie,si diete alimentare

Secretele culinare culese de la fetele de pe culinar,si din carticica practic.

.....La mincaruri, unde se specifica pasta de tomate, eu pun suc de rosii de baut.La retetele cu tocatura unde piinea trebuie inmuiata in lapte, eu inmoi piinea in supa si reduc sau nu mai pun deloc sare.Orezul de sarmale sau ardei umpluti il fac intii la microunde.Sfat pe care l-a scapat un bucatar: cartofii prajiti ii pun in tigaie in uleiul rece, nu mai sare nimic si se fac ca si cum ar fi prajiti ca la carte, la doua temperaturi succesiv.Tot asa, invirt putin mirodeniile boabe in tigaie, fara ulei si apoi le dau printr-o risnita pe care o tin numai pentru asa ceva.
2
.....eu la ardei umpluti,calesc ceapa ,adaog morcovul ras,apoi suc de rosii,apoi orezul si condimentele si las la calit un pic,le iau de pe foc,pun in carne,aestec totul si tzusti in ardella

piftele folosesc pesmetpatrunjelul il pun dupa ce sting focul si acopar pt 5 minute cu capac oalapieptul de pui il marinez cu pliculetze de condimente pt salata,adica:un pliculet+o lingurita mustar+ulei=amestecate,trantesc carnea in amestec,pun capac la caserola si o zgudui sau bag manutza ,apoi prajesc in tigaie fara ulei.

3

.....Pentru ca orezul din sarmale sa nu ramina tare dupa ce a fiert, cind fac compozitia de carne pun si apa, asa incit umplutura sa fie putin moale. In felul acesta orezul se fierbe bine, iar sarmalele sunt pufoase.
4

....Mama mea, pune oala cu sarmale (cand sunt fierte doar de jumate) intr-o lada cu multe paturi sa stea la caldura. Sunt dementiale dupa cateva ore!
5

....bat carnea pt snitele in punga sa nu se faca franjuripun o lingurita de ulei in compozitia de galustepun sare in maioneza de la inceput ca sa isi pastreze culoarea si mustar ca sa nu se taiefrec nesul si pun din cand in cand cateva picaturi de apa minerala si se face o spuma de toata frumusetea
6

...secret, auzit de la un bucatar profesional italian: incing mereu tigaia, pun carnea fara ulei atat cat sa se sigileze si sa iasa apa din carne, apoi adaug putin ulei de masline si continui normal.ceapa folosesc destul de rar, in general sunt fan usturoi,iar rosiile, pe cat posibil le cojesc de pielita, sau pun din onserva de rosii in bulion, / pelatti.tot in tigaia incinsa cu putina sare pe fund, usuc vinetele cubulete, necesare la ghiveci sau alte sosuri, dupa ce s-a eliminat apa, pun ulei de masline, si asa folosesc mai putin. apoi adaug restul de ingrediente. daca doresc sa fie mai gustos, le calesc separat/ardei,dovlecei, etc, daca vreau mai dietetic, le pun apoi pe toate odata, plus rosiile.
7

...mie imi vine rapid de tot un singur spil in minte,ca sa iasa aluatul fraged foarte fraged:pun vreo doua linguri de alcool(rom,cognac,lichior),zaharul praf si numai galbenushe/shi/shuri...eventual il fac cu galbenushul fiert tare si pasirat,ca sa iasa al naibii de fraged
8
...Cum sa frigi cotletele de porc in tigaie, ca sa iasa fragede si moi. De obicei le faceam la foc mare la inceput apoi micsoram focul dar totusi imi ieseau uscate, tari.Secretul pe care l-am aflat eu e urmatorul: pe marginea exterioara se cresteaza in doua locuri si se aseaza cu osul (coasta) inspre centru intr-o tigaie rece, pun focul mediu (mediu inseamna ca ar trebui sa sfaraie dupa doua minute, daca nu o face, focul nu e destul de ridicat) si le las cateva minute (4-9 min) pe fiecare parte, cat sa se coloreze putin, apoi acopar cu un capac, micsorez focul si las sa se partrunda pana cand sunt gata (aprox 3-6 min). Raman moi zemoase si bine fripte desi nu se coloreaza cine stie ce.
9

....Un Mare Secret la prepararea oricarei carni l-a dat odata Silvia( Bolo_di_Cluj) intr-un post si anume sa ungeti carnea sau sa taiati felioare de kiwi in sosul de marinare a carnii.
10
Este cea mai faina solutie sa obtii o friptura frageda! Auckland Steak" si cum se freaca bucata de carne cu kiwi,se tine intre felii de kiwi si apoi se pune pe gratar....io nu stiu,ca n-am fost in NZ...asa am citit,asa am facut si bine am facut!Fructul de kiwi contine o enzima care fragezeste carnea si faciliteaza digestia....a a a mai are si alte proprietati,bine?
11
.....eu la orez n-am probleme...nu-mi plac sarmalele "desirate", asa ca daca-s un pic tzepene de la orezul care-a supt din zeama carnii, nu-i bai.si eu am remarcat ca aici carnea e mai slabutza.iar tot venind vorba de tocaturi, la ardei si dovlecei umpluti fac o gaoace in umplutura lor, ca sa aiba loc sa se umfle orezul in pene.trucuri pe care le stiu eu e :sa clatesti mereu orice vas in care gatestisa bati albusurile de la inceput pe turatie maxima iar la frisca de la minim la maxim, daca vrei un rezultat maxim, cu tel de mana si pe gheatasa pui sarea si rosiile in mancarea cu carne la sfarsitul prepararii, altfel se incetineste fierberea carnii
12
...ca sa nu sara uleiul din fondue bourgogne, se pune in ulei o ramurica de patrunjel.- Si ca sa nu miroasa casa urat cand fierbi conopida sau brocoli se pune lapte in apa de fiert. Si ca sa ramana legumele verzi se pune putin bicarbonat sau (aici in Mexic) o moneda de cupru
13
mi-am amintit ca aici cand cineva are tuse pune pe noptiera o ceapa mare (la noi cepele sant exagerat de mari). E greu sa credeti dar a doua zi practic tusea s-a dus. Merita sa incercati chiar daca dormitorul o sa trazneasca a ceapa dimineata .
14
<<...cum sa curat picturile in ulei...>>Dacă-mi aduc bine-aminte, cu cartof crud
15
1.aici se zice, ca daca patezi fata de masa cu vin rosu, imediat sa versi peste vin alb... si merge.2.yandira, incearca si cu suc de lamaie . in orice caz e folositor la multe pete.oricum cand patezi cu ulei, imediat se pune un praf de talc.3.arsurile de pe aragaz se curata cu un amestec de 1/3 apa, 2/3 bicarbonat.se unge arsura cu acest amestec,se lasa 20 min , apoi se curata cu apa.4.apa in care au fiert cartofii poate fi folosita ca dezerbant,sau e ideal pt a spala gresia.5.ptr a elimina mirosurile la wc, e de ajuns sa aprindeti 1-2 chibrite.6. petele de pix se vaporizeaza cu fixativ de par. se lasa sa se usuce,se freaca, si apoi se spala.7.contra tzantzarilor, o portocala tzintuita de cuisoare,asezata pe o farfurie.8.arsurile de soare :a) rosie taiata cu care se freaca usor, lamaie, se da cu suc pe arsura. c) iaurt , cu care se unge arsura, apoi se clateste cu apa. nu faceti dus, caci sapunul anuleaza efectul iaurtului.9. cand dezlipiti o eticheta pe un CD, ramasitele de lipici, se iau foarte usor cu vata imbibata cu ...lapte de corp.
16
....Sa va zic si eu una: Socrul meu zice ca daca nu-ti fierbe fasolea, sa pui in apa o lingurita si sa o fierbi acolo. Adica o lingurita de inox. Eu sincer, prefer sa o fierb in kukta. (fasolea, desigur) .
17
....cand aveti resturi de vin alb sau rosu, congelati-l la fel si sucul de lamaie.e foarte util sa ai ceva vin in congelator, si sa nu trebuiasca sa deschizi o sticla, ptrcantitatea necesara la un sos sau risotto, iar cuburile de lamaie, dau un gust placut bauturilor, si racesc in acelasi timp..am citit pe un alt forum ca e bine sa pui 2 cuburi de zahar in cutia cu biscuiti, asta impiedica sa se inmoaie biscuitii. ca sa eliminati un miros dezagreabil al cuptorului, puneti cateva coji de portocale.daca aveti kiwi, care sunt tari, puneti-i intr-o punga cu 1-2 mere. ajuta.in schimb nu puneti impreuna mere si lamai, se dauneaza reciproc
18
.....................................................................................................................................................

Cu rețetele și sfaturile din Cărticica noastră, ziua ta cu colegii și prietenii va fi o reușităSărbătorirea zilei de naștere sau a celei onomastice împreună cu colegii are un farmec aparte: îți oferă clipe de bucurie și destindere, dar și sentimentul extraordinar că tu, ca om, contezi pentru colegii tăi.
Dar, cum să o organizezi?-
Alcătuiește-ți din timp meniul: sandviciuri cât mai decorative, brioșe, frigărui-aperitiv, platouri cu pește și icre, pateuri, salate, crochete, prăjiturele, iar dacă ziua ta este în post, ține cont de colegii tăi care postesc și pregătește și câteva preparate de post, de exemplu: salată de vinete cu ciuperci și mazăre bătută.-
Pregătește totul acasă, așază preparatele pe platouri, decorează-le cât mai apetisant, apoi învelește-le în folie de plastic și tranportă-le. La “locul faptei”, nu vei avea decât de despachetat.-
Nu uita să aduci farfurii și pahare, obișnuite sau de unică folosință, tacâmuri și șervețele.-
Organizează masa sub formă de bufet suedez, așezând alături de platouri, pahare, farfurii, tacâmuri și șervețele.- Ai grijă să obții acordul șefului tău și folosește o pauză sau sfârșitul programului pentru a-ți invita colegii la o „mică tratație”.-
După cum vezi, colegii pe care noi i-am rugat să ne ajute participând la această „repetiție generală” și-au intrat cu seriozitate în rol.
M-au felicitat cu toții (fiindcă eu am jucat „rolul sărbătoritei”), mi-au oferit flori și chiar mici surprize, cadouri amuzante.Pregătește-te și pentru acest moment, arată-ți bucuria și mulțumește, uitând o clipă de problemele organizatorice.
Tu trebuie să dai tonul bunei dispoziții!-
Invită-ți apoi colegii să se înfrupte din preparate, cu amabilitate, având grijă ca toți să aibă acces la toate platourile.- Vei dori, desigur, să ciocnești un pahar cu colegii, însă nu fi prea generoasă cu băuturile alcoolice, oferă mai multe sucuri, apă minerală, bere fără alcool.Sfaturi practice - cadouri si flori\

.............................................................................................................................................................
Însoțește cadoul cu flori-
Cadoul este pus în valoare de ambalajul în care îl dăruim.
Dacă obiectul are forme regulate, îl împachetăm în hârtie colorată și îl legăm cu un șnur asortat. Dacă obiectul dăruit nu are o formă bine definită (de exemplu, o eșarfă), îl putem oferi într-o pungă din hârtie decorativă.-
Oferă orice cadou însoțit de o urare și, obligatoriu, de flori cât mai proaspete, în niciun caz artificiale.- Nu refuza niciodată un cadou!
Primește-l, mulțumește, deschide-l în fața musafirului care ți-l oferă și exprimă-ți bucuria. Dacă nu-ți place cadoul, nu comenta acest lucru.

...................................................................................................................................................................

Sfaturi practice - decoreaza pentru copii

Dacă inviți copii la petrecere, atunci distrează-i!-

Pregătește împreună cu copiii tăi câteva coifuri și pălăriuțe pentru oaspeți.
Solicită-i și la decorarea camerei cu ghirlande, lanțuri din hârtie colorată și staniol și la decorarea mesei cu figurine din carton, lampioane, inimioare și flori.-
Îndepărtează cât mai multe mobile și eventual covoarele din camera de petrecere, pentru a se juca în voie.
Pentru amuzamentul copiilor, pune-ți imaginația la lucru și pregătește-le gustări surpriză, care au un succes extraordinar:-
Un cap de africancă dintr-un grepfrut așezat pe un colăcel, cu ochii și gura din jeleu, nasul din drajeuri de ciocolată și părul din covrigei înșirați pe 4-5 paie înfipte în fruct.-
Pitici cu corpul dintr-un măr și capul dintr-o nucă, unite cu ajutorul unei scobitori.
Pe o parte a nucii îi desenezi chipul cu carioca și îi pui pe cap un coif din hârtie colorată.-
Arici cu corpul dintr-o pară mare tăiată în jumătate pe lung, țepi din bucățele de alune sau migdale crude, ochi din bombonele și botic din stafidă.-

Un porcușor cu corpul dintr-un kiwi, botul, urechile și codița din coajă de lămâie fixate cu vârfuri de scobitoare, ochi din bombonele și piciorușe din chibrituri.-
O broască țestoasă din partea bombată a unei chifle tăiate în două, umplută cu brânză dulce frecată cu mărar pentru corpul broaștei, picioarele, capul și codița le faci din castravete, iar pe carapace desenezi carouri sau cerculețe cu unt.-

O bărcuță cu pânze, pe care o realizezi din partea plată a chiflei, umplută cu șuncă tăiată cubulețe, pânze croite din felii subțiri de cașcaval, înfipte în scobitoare și un steguleț din gogoșar în vârful pânzelor.Nu uita că la astfel de ocazii, copiii preferă fursecuri, caise umplute, coșulețe din portocale, „fructe deghizate” și, bineînțeles, marea atracție a petrecerii, tortul aniversar.

Administrator
administrator
administrator

feminin Numarul mesajelor: 120
Varsta: 32
warning:
0 / 1000 / 100

Data de inscriere: 21/01/2008

MesajSubiect: Re: Secrete culinare   Mier Apr 23, 2008 7:32 am

O Cărticică Practic(ă) ce îți înseninează viața!
Să te gândești la aniversări și petreceri onomastice când ești într-o perioadă bună a vieții este ușor. Să cauți idei de organizare a petrecerilor, meniuri și rețete e chiar foarte plăcut, iar în Cărticica Ziua ta și a celor dragi găsești de toate din belșug: rețete de aperitive, feluri principale ușoare, potrivite pentru perioada caldă, prăjituri și torturi festive, preparate apetisante pentru copii și multe idei de decorare și sfaturi practice.

Dar când ești în impas cu timpul, cu banii, cu serviciul, sau mai grav, cu sănătatea, sau nu ai liniște în familie, sau te macină problemele celor dragi, să te mai gândești la onomastici sau aniversări, la torturi și la petreceri?Da, mai ales atunci.
Mai ales când ești în impas ai nevoie de o bucurie, de bucuria de a primi și a dărui clipe fericite, care-ți dau puterea de a merge mai departe. Mai ales când cei dragi au probleme au nevoie să știe cât îi iubești, au nevoie de cuvintele tale, de o felicitare, o floare, o mică surpriză, o mică sărbătoare de familie, să simtă că nu sunt singuri, că îi iubești și te bucuri că există. Să nu mai spun cât poate conta, în viața unui copil, bucuria pe care i-o oferi cu o aniversare pe care nu o va uita niciodată!

.............................................
Aceasta este cea mai înțeleaptă lecție pe care am primit-o în scrisori și pe care ți-o transmit prietenele tale în Cărticica Ziua ta și a celor dragi.
Citește cu atenție scrisorile lor, învață să te bucuri și să dăruiești bucurii, oricât de simple și mărunte ți se par, să-ți aduni în mod obișnuit familia și prietenii în jurul aniversărilor și onomasticilor voastre și, fără îndoială, vei însenina viața ta, dar și a lor.Îmi rămâne doar să vă urez, ție și celor dragi, fie că purtați numele Sf. Împărați Constantin și Elena, fie alte nume, sărbători de familie fericite șiLa mulți ani!

Ziua ta care te-a emoționat cel mai mult Cititoarele îți povestesc amintiri care le înseninează viața, dar, ca niște vrednice gospodine ce sunt, îți oferă și rețetele preparatelor cu care își uimesc musafirii la petrecerile lor: aperitive bogate, feluri principale și torturi festive atât de apetisante, încât sigur le vei proba și tu.

Ziua ta cu colegii și prietenii are un farmec inedit, o poți petrece cu bani mai mulți sau mai puțini, cu preparate numai bune pentru un bufet suedez: aperitive multe, sandviciuri ingenios decorate, prăjiturele și chiar torturi ale căror rețete le găsești probate și fotografiate.

Ziua celor dragi, a soților, fiilor și mai ales a părinților, cu atât mai mult aniversările extraordinare, cununiile de aur merită toată osteneala pentru reușită. Cu rețetele din Cărticică, le vei organiza ușor o masă de sărbătoare

Ziua copilului sau nepotului tău 1 Iunie, onomastica sau aniversarea le vei pregăti mult mai ușor cu ideile și rețetele de preparate gustoase și amuzante pentru copii: rățuște și butoiașe, corăbioare din măsline umplute etc.

Sfaturi practice: cum să alegi și să oferi cadouri și flori, cum să-i bucuri pe cei dragi la ziua lor, ce să faci dacă ești invitat sau gazdă și, mai ales, ce să inventezi și să decorezi pentru petrecerea copiilor.

oanadraga
incepator
incepator

feminin Numarul mesajelor: 3
Varsta: 25
warning:
0 / 1000 / 100

Data de inscriere: 05/09/2011

MesajSubiect: Re: Secrete culinare   Lun Sept 05, 2011 4:00 pm

cel mai important secret....SA ITI MEARGA CUPTORUL BINE:)))
Sus In jos
http://www.y7.ro

Secrete culinare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
BUCATARIA-PARADIS :: -